مبحث : اهمیت حکمرانی

همانند تصمیم‌گیری انسانی، سیستم‌های هوش مصنوعی گاهی اوقات تصمیماتی را تولید می‌کنند که به اهداف مورد نظر خود نمی‌رسند، که می‌تواند سازمان‌ها را در معرض خطر قرار دهد و به کاربران و جوامع آسیب برساند. پتانسیل خطا و تأثیر آن چیزی است که حسابرسی حاکمیت هوش مصنوعی را مهم می کند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۸، رویترز گزارش داد که آمازون مجبور شد موتور استخدام مبتنی بر یادگیری ماشینی خود را متوقف کند، زیرا هوش مصنوعی آن در خصوص زنان مغرضانه است. در همان سال، محققان موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه استنفورد دریافتند که سه برنامه تجاری آنالیز صورت(Facial analysis)، جهت گیری(تعصبات) رنگین پوستی و جنسیتی دارد.
مقررات گذاری در حوزه نظارت بر برنامه های کاربردی هوش مصنوعی با “مشکل سرعت” مواجه است. از آنجایی که فناوری‌های هوش مصنوعی به سرعت پیشرفت می‌کنند، این موضوع که مقرراتی تنظیم شود – که نیاز به یک فرآیند بررسی طولانی و متفکرانه دارد – که بستر نظارتی را فراهم کند، ممکن است امکان پذیر نباشد. حسابرسی حاکمیت هوش مصنوعی می تواند به پر کردن این شکاف کمک کند.
برچسب‌گذاری داوطلبانه برنامه های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی مفهوم حسابرسی حاکمیت هوش مصنوعی را مهم می‌کند. کمیسیون اروپا در مقاله ای در سال ۲۰۲۰ با غنوان، هوش مصنوعی – رویکرد اروپایی به تعالی و اعتماد، استفاده از برچسب‌گذاری داوطلبانه را برای برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی کم خطر پیشنهاد کرد. چنین سیستم برچسب‌گذاری، وسیله‌ای را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا به کاربران اطلاع دهند که محصولات و خدمات مجهز به هوش مصنوعی آنها در نتیجه اجرای حکمرانی درست هوش مصنوعی قابل اعتماد هستند. از آنجایی که اطلاعات مندرج بر روی برچسب بعنوان خود افشاگری محسوب می شود، مورد بررسی منظم سازمان های نظارتی قرار نخواهد گرفت. حسابرسی حاکمیت هوش مصنوعی می تواند رضایت کاربران را نسبت به آن اطلاعات افزایش دهد.
به‌علاوه، برخی از سازمان‌های دولتی از اطلاعات گزارش شده داوطلبانه در مورد طیفی از موضوعات حاکمیتی که در کنار اطلاعاتی که افشا آنها ضروری است قرار می گیرند برای ارزیابی موارد عدم رعایت مقررات استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده گزارش های داوطلبانه محیطی، اجتماعی، و حاکمیت شرکتی (ESG) را به منظور صحت آن و انجام اقدامات اجرایی مناسب بررسی می کند. حسابرسی حاکمیت هوش مصنوعی می تواند به شرکت ها کمک کند تا اطمینان حاصل کنند که اطلاعات افشا شده دقیق و سازگار است.